` . ZBULIMI/ Rusët: pse droni turk Bajraktar është gjithnjë triumfues dhe i pamposhtur (pamje) - TV SHENJA

ZBULIMI/ Rusët: pse droni turk Bajraktar është gjithnjë triumfues dhe i pamposhtur (pamje)

Media ruse publikoi një video që tregon dronin turk Bajraktar TB duke neutralizuar me sukses dy raketa të sistemit të mbrojtjes ajrore Osa.

Pas lëshimit, raketa e parë përgjon dronin turk me sensorin e saj termik dhe monitoron lëvizjen e tij të ardhshme. Dhe pikërisht kur raketa pritet të godasë dronin, ai ndryshon kurs, duke lënë Bajraktar-TB2 të paprekur. Një gjë e ngjashme ndodhi me një raketë tjetër.

Ekspertët ushtarakë shpjeguan pse të dy raketat nuk i “mbijetuan” dronit turk, pavarësisht një përgjimi të suksesshëm.

 

Sipas tyre, arsyeja është e thjeshtë: Bajraktar-TB2 ka një sistem perfekt për kryerjen e luftës elektronike. Kur raketat iu afruan dronit në distancën optimale, sistemet e tij të mbrojtjes u aktivizuan dhe arritën të “djegin” tabelën elektronike të udhëzimit. Kjo automatikisht do të thotë që sensori i nxehtësisë nuk po punon më dhe raketa nuk e sheh objektivin.

Bayraktar TB2 është një mjet ajror pa pilot me lartësi të mesme, me rreze të gjatë, i aftë për të kontrolluar nga distanca ose operacione autonome fluturimi.

Zhvillimi i tij i atribuohet Selçuk Bayraktar, një ish-student i MIT (Instituti i Teknologjisë i Masaçusetsit në Shtetet e Bashkuara). /tesheshi.com/