Vuçiqi nga Brukseli i fton në takim në Beograd serbët e Kosovës

Vuçiqi nga Brukseli i fton në takim në Beograd serbët e Kosovës

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka caktuar një takim nga Brukseli me serbët e Kosovës, raportoi Novosti të enjten.
Takimi thuhet se është caktuar të mbahet këtë të diele, duke filluar nga ora 11:00 në Pallatin “Serbia” në Beograd.

Në takim janë ftuar të gjithë përfaqësuesit politikë dhe institucionalë të serbëve nga Kosova, liderët e Listës Serbe, të gjithë kryetarët serbë, kryetarët e rretheve, drejtorët e spitaleve etj.

Në Bruksel të enjten po zhvillohet takimi i nivelit të lartë në kuadër të dialogut Kosovë-Serbi, ndërmjet kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, dhe presidentit të Serbisë, Aleksandër Vuçiq.
Takimi po zhvillohet me ndërmjetësimin e përfaqësuesit të Lartë të BE-së, Josep Borrell dhe emisarit të BE-së për dialogun, Miroslav Lajçak.

Takimin nga afër po e përcjell edhe i dërguari i SHBA-së për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar.