Vuçiq: SHBA dhe Turqia duan ta zgjidhin sa më shpejt problemin e Kosovës

Vuçiq: SHBA dhe Turqia duan ta zgjidhin sa më shpejt problemin e Kosovës
Beograd, 3.04.2022. - Srpska napredna stranka (SNS) organizovala je pracenje izbornih rezultata, veceras u centrali SNS u Beogradu. Na fotografiji govori predsednik Srpske napredne stranke Aleksandar Vucic. (BETAPHOTO/MILAN OBRADOVIC)

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq deklaroi sot se të premten të dërguarit e vendeve më të fuqishme evropiane, Gjermanisë dhe Francës, Jens Pletner dhe Emanuel Bonn dhe përfaqësuesi special i BE-së për dialogun Beograd-Prishtinë, Miroslav Lajçak, të cilët kanë mbështetjen e SHBA-së dhe Türkiye-s, i thanë atij se në kushtet e luftës në Evropë nuk duhen konflikte të reja dhe se problemi i Kosovës duhet të zgjidhet sa më shpejt, raporton Anadolu Agency (AA).

Gjatë fjalimit të tij drejtuar kombit pas seancës së Këshillit të Sigurisë Kombëtare të Serbisë, që u mbajt mëngjesin e sotëm, Vuçiq tha se Serbia ka marrë nga vendet më të fuqishme evropiane një propozim për një “kornizë krejtësisht të re” për bisedimet dhe negociatat në Bruksel të cilat duhet të çojnë në zgjidhjen e menjëhershme dhe përfundimtare të të gjitha çështjeve të pazgjidhura në lidhje me Kosovën.

Ai tha se një marrëveshje thelbësore ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës, në përputhje me interesat e vendeve perëndimore, do të nënkuptonte “njohje të gjithçkaje që ata mendojnë se është realitet”, por ai përsëriti se “Serbia nuk do ta njohë pavarësinë e Kosovës”.

Vuçiq theksoi se fuqitë e mëdha perëndimore dhe Türkiye duan ta zgjidhin problemin në Kosovë, sepse ka luftë në Evropë, sepse Evropa duhet të mbrohet dhe se në përputhje me marrëveshjen e mundshme ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës, do të ishte shumë më e lehtë që vendet evropiane t’i japin presidentit rus Vladimir Putin një përgjigje të qartë për çështjen e precedentit ligjor dhe dhënies së pavarësisë së Kosovës.

Presidenti serb shpjegoi se në rast të një marrëveshjeje ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës, vendet perëndimore do t’i tregonin Putinit se marrëveshja është arritur dhe se Krimea mund të fitonte pavarësinë nëse Krimea dhe Ukraina arrijnë marrëveshje dhe se pa një marrëveshje të tillë nuk do ketë pavarësi as për Krimenë.

Vuçiq tha se Serbia është bërë edhe një herë viktimë kolaterale e “konflikteve të të mëdhenjve dhe sjelljes së tyre joparimore nga e kaluara”.

Ai deklaroi se Pletner, Bonn dhe Lajçak i vunë në dukje se Putini “e ngriti perden” dhe se tani u takon të gjithëve të vendosin në cilën anë të perdes do të qëndrojnë.

Vuçiq shtoi se SHBA-ja do të dërgojë një këst të ri të ndihmës ushtarake për Shqipërinë, Bosnjë e Hercegovinën, Malin e Zi, Maqedoninë e Veriut, Kroacinë dhe Kosovën për t’u mbrojtur kundër agresionit rus dhe pyeti se çfarë do të kërkonin amerikanët dhe vendet fqinje nga lista e ndihmës ushtarake nga Serbia, e cila vetëm ajo nuk u përfshi në listë.