` . (VIDEO) Raketat iraniane ngrisin çmimin e naftës - TV SHENJA

(VIDEO) Raketat iraniane ngrisin çmimin e naftës

Çmimet e naftës janë rritur pas sulmit me raketa balistike të Iranit ndaj bazave ushtarake në Irak ku ishin vendosur trupa amerikane. Çmimi i naftës bruto u rrit me 1.4% në 69.21 dollarë për fuçi.

Asetet e ashtuquajtura të sigurta, si ari dhe jeni japoneze, gjithashtu pësuan rritje. Në të njëjtën kohë, çmimet globale të aksioneve pësuan ulje nga shqetësimet për konfliktin në rritje në Lindjen e Mesme. Indeksi i standardeve të aksioneve të Nikkei 225 të Japonisë ra me 1.3%, dhe Hang Seng në Hong Kong u ul 0.8%.

Televizioni shtetëror iranian tha se sulmi ishte një hakmarrje për vrasjen e komandantit të lartë të vendit Kasem Soleimani. Sulmi ndodhi vetëm disa orë pas varrimit të Soleimanit, i cili u vra nga një sulm me avionë amerikanë të premten. Vdekja e tij kishte ngritur shqetësime se konflikti midis SHBA dhe Iranit mund të përshkallëzohej më tej.

Kjo mund të prishë transportin në rrugën më të ngarkuar të detit në botë për naftë, ngushticën e Hormuzit. Rreth një e pesta e furnizimit global të naftës kalon përmes ngushticës që lidh Gjirin Persik me Detin Arabik. Ngushtica e Hormuzit është jetike për eksportuesit kryesorë të naftës në rajonin e Gjirit – Arabia Saudite, Irak, Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Kuvajti – ekonomitë e të cilave janë ndërtuar rreth naftës dhe prodhimit të gazit. Irani gjithashtu mbështetet shumë në këtë rrugë për eksportet e naftës. Katari, prodhuesi më i madh në botë i gazit natyror të lëngshëm (LNG) eksporton gati të gjithë gazin e tij përmes ngushticës.

Pas sulmeve të fundit, rregullatori i aviacionit amerikan ndaloi linjat ajrore amerikane që të fluturonin mbi Irak, Iran dhe vendet fqinje. Ndalimi përfshin Gjirin e Omanit dhe ujërat midis Iranit dhe Arabisë Saudite. Administrata Federale e Aviacionit (FAA) tha që vendimi ishte në përgjigje të aktivitetit të shtuar ushtarak dhe rrit tensionin politik në rajon. Në të njëjtën kohë, Singapori Airlines ka thënë se të gjitha fluturimet e tij tani do të largoheshin nga hapësira ajrore iraniane.

Edhe Agjencia federale ruse për aviacion Rosaviatsiya rekomandoi aviokompanitë ruse që të mos fluturojnë në hapësirën ajrore të Irakut dhe Iranit. Rosaviatsiya njoftoi se rajoni në Iran, Irak, dhe në Gjirin Persik dhe Oman sjell rreziqe të sigurisë.

Gjithashtu edhe Kompania gjermane e fluturimeve, Lufhansa, njoftoi se në kuadër të “masave preventive”, ka pezulluar fluturimet për në Iran dhe Irak dhe rutat që kalojnë në hapësirën ajrore të këtyre vendeve. /SHENJA/