` . (VIDEO) Protestuesit i vënë flakën stacionit policor në Minneapolis - TV-SHENJA

(VIDEO) Protestuesit i vënë flakën stacionit policor në Minneapolis

Stacioni i policisë në rajonin e tretë në Minneapolis u evakuua mbrëmë pasi u përfshi në flakë. Stacioni policor në E. Lake Street ka qenë epiqendra e protestave këtë javë për njerëzit që po kërkojnë drejtësi pas vdekjes së George Floyd, i cili vdiq të hënën kur një oficer policie në Minneapolis ia vendosi gjurin në qafën e Floyd për disa minuta. Protestat po zhvilloheshin nëpër metro tërë ditën, ato ishin paqësore dhe të dhunshme. Nuk raportohet për viktima apo të lënduar rëndë, megjithatë situata mbetet e paqëndrueshme në Qarkun e Tretë, ku trupat e Gardës Kombëtare u thirrën për të ndihmuar në mbrojtjen e zjarrfikësve.