` . “Vendi ku lindi Covid”, pamje brenda laboratorit në Wuhan - TV SHENJA

“Vendi ku lindi Covid”, pamje brenda laboratorit në Wuhan

Së fundmi nëpër media ka qarkulluar një video që mendohet se është regjistruar brenda laboratorit të Wuhan ku dyshohet se ka dalë edhe koronavirusi.

Nga pamjet tregohen lakuriqët e natës që mbahen në kafaze, duke shkaktuar skenarë të rinj rreth origjinës së pandemisë së koronavirusit. Ndërkohë planet në lidhje me këtë janë pikasur nga një grup që e quanin veten “studiues të nëndheshëm”, i cili tha se synonte të zbulonte origjinën e  Covid-19 .

Ndër të tjera në media thuhet se video është realizuar nga Akademia Kineze e Shkencave dhe u krijua me rastin e hapjes së Wuhan Niveli 4 Lab në maj 2017.

Grupi i quajtur DRASTIC mblodhi një grup të detajuar të dokumenteve, imazheve dhe të dhënave laboratorike që pretendohet nga laboratori i  Wuhan. Pjesë nga pamjet e përfshira në raport u lëshuan nga Sky News në Australi të Dielën në mbrëmje dhe u përshkruan si “ekskluziviteti global”.

Pamjet tregojnë se lakuriqët e natës mbaheshin në laboratorin në Wuhan “, shkruhet krahas videos.

Ndërkohë pamjet tregojnë lakuriqët e natës në një kafaz, si dhe një studiues që i  ushqen  një shkop një krimbi të gjallë. Përveç kësaj, një foto tregon një grup studiuesish “duke kapur lakuriqët e natës”, ndërsa një tjetër tregon një shkop të varur në kapelën e një gruaje.e.su./abcnews.al