Ukraina e konfirmon se Rusia pushtoi qytetin lindor Lysychansk

Ukraina e konfirmon se Rusia pushtoi qytetin lindor Lysychansk

Ushtria e Ukrainës ka konfirmuar se qyteti lindor i Lysychansk ka rënë në duart e forcave ruse.

“Pas luftimeve të rënda për Lysychansk, forcat mbrojtëse të Ukrainës u detyruan të tërhiqen nga pozicionet dhe linjat e tyre të okupuara”, tha shtabi i përgjithshëm i ushtrisë, raporton BBC.

Më herët ministri rus i Mbrojtjes Sergei Shoigu tha se forcat e tij kishin kapur Lysychansk dhe kishin marrë kontrollin e plotë të rajonit të Luhanskut.
Ai tha se rusët kishin përparësi të shumta në artileri, avionë, fuqi punëtore dhe forca të tjera.

Presidenti Volodymyr Zelensky u zotua se forcat ukrainase do të kthehen në Lysychansk falë taktikave të tyre dhe “falë rritjes së furnizimit me armë moderne”.

Më herët, kreu i Republikës Çeçene të Rusisë, Ramzan Kadyrov, publikoi një video që tregonte luftëtarët çeçenë në qendër të Lysychansk.

Më në perëndim, qyteti i Slovyansk, i kontrolluar nga Ukraina, u vu nën granatime të rënda, me të paktën gjashtë persona të vrarë.

Pak para se të niste luftën, Presidenti Vladimir Putin njohu të gjithë Luhanskun dhe Donetsk si të pavarur nga Ukraina. Forcat ruse filluan një kryengritje atje më 2014.

Pak më shumë se një javë më parë, trupat ruse pushtuan Severodonetsk, një qytet i rrënuar nga bombardimet ruse prej javësh.