Trump: Masakra e Teksasit, një arsye për t’u armatosur, jo për t’u çarmatosur

Trump: Masakra e Teksasit, një arsye për t’u armatosur, jo për t’u çarmatosur

Ish-presidenti amerikan Donald Trump hodhi poshtë thirrjet për kontrolle të forta të armëve të premten pas masakrës në shkollën e Teksasit, duke thënë se amerikanëve të denjë duhet t’u lejohen armët e zjarrit që u nevojiten për t’u mbrojtur kundër “të keqes”.

“Ekzistenca e së keqes në botën tonë nuk është një arsye për të çarmatosur qytetarët që i binden ligjit… Ekzistenca e së keqes është një nga arsyet më të mira për të armatosur qytetarët që i binden ligjit”, citohet të ketë thënë ai para anëtarëve të “Shoqatës Kombëtare të Armëve”.

Deklaratat e Trump erdhën ndërsa ai kryesonte një ngjarje të këtij komuniteti në Hjuston, tri ditë pasi një masakër me armë në një shkollë fillore në Teksas rindez debatin për kontrollin e armëve në SHBA.

“Politikat e ndryshme të kontrollit të armëve të shtyra nga e majta nuk do të kishin bërë asgjë për të parandaluar tmerrin që ndodhi. Absolutisht asgjë”, ka shtuar ai, përcjell Telegrafi.

Një person i armatosur 18-vjeçar me një pushkë të stilit AR-15 të blerë ligjërisht vrau 19 fëmijë dhe dy të rritur në shkollën fillore Robb në Uvalde, Teksas, të martën, duke shënuar të shtënat më vdekjeprurëse në shkollë në historinë e shtetit.

Trump lexoi emrat e të 19 fëmijëve, të cilët i përshkroi si viktima të një “të çmenduri” jashtë kontrollit, përpara se të sugjeronte se përpjekjet për kontrollin e armëve ishin “groteske”.

“Të gjithë ne duhet të bashkohemi, republikanë dhe demokratë — në çdo shtet dhe në çdo nivel qeverisjeje – për të forcuar më në fund shkollat tona dhe për të mbrojtur fëmijët tanë… Ajo që na duhet tani është një rregullim i sigurisë nga lart-poshtë në shkolla në të gjithë këtë vend”, shtoi ai.

NRA konsiderohet organizata më e fuqishme për të drejtat e armëve në vend, megjithëse ndikimi i saj është zbehur pasi është zhytur në beteja ligjore të lidhura me një skandal korrupsioni. /Telegrafi/