Tërmeti me magnitudë 7.6 godet Papua Guinenë e Re

Tërmeti me magnitudë 7.6 godet Papua Guinenë e Re

Një tërmet i fortë me magnitudë 7.6 tronditi Papua Guinenë e Re mëngjesin e sotëm, duke shkaktuar dëme në ndërtesa në qytetin Madang dhe zona të tjera.

Banorët e kombit ishull në Oqeani postuan video në Twitter nga momenti i tërmetit, duke përshkruar tmerrin që ndjenin.

Për shkak të tërmetit të fortë, Shërbimi Gjeologjik Amerikan (USGS) lëshoi ​​një paralajmërim për cunami, i cili erdhi rreth një orë më vonë. Shërbimi Meteorologjik Australian bëri të ditur se nuk ka rrezik për cunami.