` . Të paktën 180 të vdekur nga përmbytjet në Indi - TV SHENJA

Të paktën 180 të vdekur nga përmbytjet në Indi

Të paktën 180 njerëz kanë vdekur në shtetin indian pasi shirat e rrëmbyeshëm shkaktuan rrëshqitje toke dhe përmbytën zona të ulëta.

Të paktën 38 njerëz u vranë në Taliye, 180 kilometra (110 milje) në juglindje të kryeqytetit Mumbai, kur një rrëshqitje toke rrafshoi pjesën më të madhe të fshatit të vogël, thanë zyrtarët e qeverisë së shtetit.

Numri i të vdekurve përfshin gjithashtu 27 vdekje të raportuara nga rrethi Satara në 48 orët e fundit, tha një përfaqësues nga departamenti i administratës së katastrofave të shtetit, departamenti i ndihmës dhe rehabilitimit për CNN, transmeton Insajderi.

Në nëntë rrëshqitje të dheut në pjesë të tjera të Maharashtra, 59 njerëz vdiqën dhe 15 të tjerë u vranë në aksidente të lidhura me reshjet e mëdha të shiut, thanë zyrtarët e qeverisë shtetërore.

Një rast vdekjeje nga 84 është nga rrethi bregdetar i Raigad, sipas një zyrtari të Forcës Kombëtare të Reagimit ndaj Fatkeqësive të Hënën.

Numri u rrit pasi u konfirmuan të vdekur 31 persona që u raportuan të zhdukur pas rrëshqitjes së të enjtes.

Që nga e enjtja, Maharashtra, së bashku me shtetet fqinje të Goa, Karnataka dhe Telangana, janë përballur me reshje të mëdha shiu. Në Maharashtra, Diga Radhanagari u përmbyt dhe lumi Panchganga pa nivelet e ujit të rriteshin, duke zhytur zona të ulëta afër. Operacionet e shpëtimit po vazhdojnë në ato rrethe të brendshme, në drejtim të jugut të shtetit dhe përgjatë kufirit me Karnataka.

Në Maharashtra, më shumë se 200,000 njerëz janë evakuuar, sipas Departamentit të Ndihmës dhe Rehabilitimit të shtetit.

Forca Kombëtare e Reagimit ndaj Fatkeqësive, Ushtria Indian, Rojet Bregdetare, Marina, Forca Ajrore dhe autoritetet shtetërore janë vendosur të gjithë si pjesë e përpjekjeve të shpëtimit.

Departamenti Meteorologjik i Indisë (IMD) lëshoi ​​të premten një alarm të kuq për gjashtë rrethe të Maharashtra, duke parashikuar reshje “jashtëzakonisht të mëdha” dhe duke rekomanduar veprime parandaluese. Zyrtari tha se rrethet Kolhapur dhe Sangli janë ende në gatishmëri, njoftoi Reuters.