Të paktën 16 të vdekur pas përplasjes së kamionit me minibus në Rusi

Të paktën 16 të vdekur pas përplasjes së kamionit me minibus në Rusi

Të paktën 16 persona humbën jetën dhe tre të tjerë u shtruan në spital pasi një kamion u përplas me një minibus të palëvizshëm në rajonin e Ulyanovsk të Rusisë të dielën, thanë forcat lokale të zbatimit të ligjit.

“Sipas të dhënave paraprake, drejtuesi i një automjeti të rëndë të mallrave nuk e ngadalësoi shpejtësinë në kohën e duhur dhe goditi një minibus të palëvizshëm”, tha në një deklaratë ministria e brendshme e rajonit të Ulyanovsk, transmeton Telegrafi.

Punimet në rrugë në vendin e ngjarjes nënkuptuan se minibusi po priste në një radhë për të lëvizur, thuhet në deklaratë. “Minibusi ishte ngulitur mes dy kamionëve”, tha ministria.

Komiteti Hetues i Rusisë ka hapur një hetim penal.

Raportohet se shoferi i kamionit ishte në mesin e viktimave.