SOT NIS BOTËRORI I HENDBOLLIT PËR MESHKUJ

SOT NIS BOTËRORI I HENDBOLLIT PËR MESHKUJ

Me përballjet Gjermnia – Koreja dhe Danimarka – Kili nis edicioni i 26-të i botërorit të hendbollit për meshkuj. Ky është botërori i parë që po zhvillohet në dy shtete, teksa do të jetë i fundit në të cilin do të luajnë 24 ekipe përfaqësuese, pasi nga botërori i Egjiptit në vitin 2021 do të luajnë nga 32 përfaqësuese. Maqedonia, garat e saj në këtë kompeticion do ti nis të premten me përballjen me Japoninë. Titullin e kampionit të kontinentit të vjetër e mbon Franca e cila do të tentojë që të fitojë titullin e tretë kampion me rradhë. Ndryshe tri përfaqësueset e parë të secilit grup avansojnë në fazën e dytë të garave.