Shurupi indian që mund të ketë vrarë dhjetëra fëmijë në Gambia

Shurupi indian që mund të ketë vrarë dhjetëra fëmijë në Gambia

Vdekja e dhjetëra fëmijëve në Gambia nga dëmtimi i veshkave mund të lidhet me një lloj shurupi për ftohje të prodhuar nga një kompani indiane ilaçesh, tha Organizata Botërore e Shëndetësisë.

Drejtori i përgjithshëm i OBSH-së Tedros Adhanom Ghebreyesus u tha gazetarëve se agjencia e OKB-së po heton së bashku me rregullatorët indianë Maiden Pharmaceuticals Ltd me bazë në New Delhi.

Maiden Pharma nuk pranoi të komentonte paralajmërimin e OBSH-së. Qeveria e Gambias dhe ministria e shëndetësisë e Indisë gjithashtu nuk iu përgjigjën menjëherë një kërkese për koment.

OBSH lëshoi ​​gjithashtu një alarm duke u kërkuar autoriteteve rregullatore të heqin produktet e Maiden Pharma nga tregu.

Produktet mund të jenë shpërndarë diku tjetër përmes tregjeve informale, por deri më tani ato janë zbuluar vetëm në Gambia, tha OBSH në paralajmërimin e saj.

Paralajmërimi ka të bëjë me katër produkte – Promethazine Oral Solution, Kofexmalin Baby Cough Shurup, Makoff Baby Cough Shurup dhe Magrip N Cold Shurup.

Analizat laboratorike konfirmuan sasi “të papranueshme” të dietilen glikolit dhe etilen glikolit, të cilat mund të jenë toksike kur konsumohen, tha OBSH.

Qeveria e Gambias tha muajin e kaluar se po hetonte gjithashtu vdekjet, pasi një rritje e rasteve të dëmtimit akut të veshkave tek fëmijët nën pesë vjeç u raportua në fund të korrikut.

Mjekët në Gambia ngritën alarmin në korrik pasi disa fëmijë filluan të sëmuren me probleme me veshkat tre deri në pesë ditë pasi morën një shurup paracetamoli. Deri në gusht, 28 kishin vdekur, por autoritetet shëndetësore thanë se numri ka të ngjarë të rritet. Numri i të vdekurve tani është 66, njoftoi sot OBSH.

Vdekjet kanë tronditur kombin e vogël të Afrikës Perëndimore, i cili tashmë po merret me emergjenca të shumta shëndetësore, duke përfshirë fruthin dhe malarinë.

Maiden Pharmaceuticals prodhon barna në objektet e saj në Indi, të cilat më pas i shet brenda vendit dhe i eksporton në vendet në Azi, Afrikë dhe Amerikën Latine, sipas faqes së saj të internetit. /tesheshi.com/