SHBA: Të shtëna në Uashington, një 15-vjeçar i vrarë dhe tre të plagosur

SHBA: Të shtëna në Uashington, një 15-vjeçar i vrarë dhe tre të plagosur

Një djalë 15-vjeçar ka vdekur dhe tre persona janë plagosur, përfshirë një oficer policie. Ky është bilanci paraprak pas të shtënave në Uashington DC.
Ngjarja ndodhi pranë rrugëve 14 dhe U në veriperëndim, në një zonë të njohur të mbushur me dyqane, restorante dhe bare. Zona ishte mikpritëse e “Moechella”, një koncert falas që festonte 19 Qershorin.

Departamenti i Policisë Metropolitane kishte raportuar një incident të mëparshëm, një sherr gjatë koncertit, tha shefi i MPD Robert Contee.

Menjëherë pas kësaj, pati një incident të dytë, tha Contee, gjatë të cilit “njerëzit filluan të shpërndaheshin” dhe disa “po shkeleshin”. MPD e mbylli koncertin sepse dukej se ishte “i pasigurt”, tha policia.

Incidentet ndodhën midis orës 18:30 dhe 20:30, tha policia dhe se “qindra njerëz” ishin mbledhur në bllok.

Ndërsa u jepej ndihmë njerëzve të kapur në rrëmujë, u gjet një armë zjarri, tha Contee.

Sipas MPD-së, disa persona janë qëlluar me armë zjarri në vazhdën e incidenteve të mëparshme.

Mes të plagosurve kishte dhe një oficer policie.

Sindikata e Policisë DC shkroi në Twitter se një nga anëtarët e saj ishte qëlluar dhe ishte transportuar në spital në gjendje të qëndrueshme.
Lidhur me ngjarjen kanë nisur hetimet.