` . SHBA: Debati i fundit presidencial, me rregulla të reja - TV SHENJA

SHBA: Debati i fundit presidencial, me rregulla të reja

ebati i fundit mes presidentit amerikan Donald Trump dhe kandidatit demokrat Joe Biden do të jetë të enjten (të premten në mëngjes për Shqipërinë) me një “silenciator” në mikrofonat e dy kundërshtarëve.

Sipas Komitetit të Debatit, secili prej dy oponentëve do të ketë dy minuta kohë për t’iu përgjigjur pyetjes së koordinatorit dhe gjatë kësaj kohe mikrofoni i tjetrit do të fiket. Qëllimi i komisionit është të shmangë sa më shumë që të jetë e mundur imazhin e “luftimit të gjelave” që Trump dhe Biden patën në debatin e parë dhe të vetëm deri më tani.

Pas dy minutash të dy mikrofonat do të jenë të hapur për dialog të hapur, shkruan abcnews.al

“Ne shpresojmë që kandidatët të respektojnë njëri-tjetrin vit pas viti për të mirën e qytetarëve,” tha Komisioni në një deklaratë.

Kampi i Trump reagoi duke thënë se “Presidenti do të marrë pjesë në debat me Joe Biden pavarësisht nga ndryshimet e fundit nga komiteti i njëanshëm që përpiqet t’i japë disa përparësi kandidatit të saj të preferuar “.

Bill Stepien, drejtuesi i fushatës, njoftoi gjithashtu se Trump do të përmendë çështjen e djalit të Biden, Hunter, në debat. «” Nëse media e Biden nuk pyet, atëherë presidenti do ta bëjë atë dhe nuk do të ketë shpëtim për Biden, “tha ai.

Kujtojmë se në debatin e 30 shtatorit, Trump ndërpreu Biden 71 herë ndërsa kandidati demokrat e ndërpreu presidentin 22 herë, sipas raportit të faqes në internet Axios.