Pas pushtimit, Rusia do të mbajë referendum për bashkim territori me të, në 4 zona të Ukrainës

Pas pushtimit, Rusia do të mbajë referendum për bashkim territori me të, në 4 zona të Ukrainës

Autoritetet përfaqësuese ruse në katër zona të okupuara të Ukrainës Donetsk, Luhansk, Kherson dhe Zaporizhzhia kanë njoftuar ditën e sotme 20 shtator 2022 synimet e tyre për të mbajtur referendume midis 23-27 shtatorit për bashkimin me Federatën Ruse.

Nxitimi i papritur për të mbajtur një votim vjen pasi kundërofensiva e Ukrainës ka rimarrë territorin në lindje të vendit, duke përfshirë një pikë të vogël simbolike në rajonin e Luhanskut, i cili kishte qenë plotësisht nën kontrollin e përfaqësuesve rusë.
Janë hedhur dyshime se sa efektivisht autoritetet pushtuese do të jenë në gjendje të organizojnë referendume në një kohë kaq të shkurtër, megjithëse më parë po bëheshin përgatitje.

Sipas agjencisë ruse të lajmeve RIA, në një apel të drejtpërdrejtë drejtuar presidentit rus Vladimir Putin, lideri i vetëshpallur i të ashtuquajturës Republika Popullore e Donetskut, Denis Pushilin, tha: “Unë ju kërkoj të merrni parasysh çështjen e bashkimit të Republikës Popullore të Donetskut në Rusi. Federata sa më shpejt që të jetë e mundur në rast të një vendimi pozitiv për rezultatet e referendumit, për të cilin nuk kemi asnjë dyshim”.
Disa media ruse kanë raportuar se Putini mund t’i drejtohet kombit rus më vonë sot për këtë temë, megjithëse kjo nuk është konfirmuar nga Kremlini.

Masa vjen në të njëjtën ditë kur parlamenti rus, Duma, votoi për ashpërsimin e dënimeve për dezertim dhe mosbindje në kohë mobilizimi ushtarak.