Parisi tronditet pas gjetjes së trupit të pajetë të 12-vjeçares në një kuti

Parisi tronditet pas gjetjes së trupit të pajetë të 12-vjeçares në një kuti

Parisienët kanë mbetur të habitur nga vrasja tronditëse e një nxënëseje 12-vjeçare, trupi i së cilës u gjet të premten në një kuti në oborrin e ndërtesës së saj.

Vajza e quajtur Lola e kishte kaluar ditën normalisht në shkollë, por babai i saj ngriti alarmin kur ajo nuk u kthye në shtëpi pasdite.

Më vonë në mbrëmje, një kuti paketimi plastike transparente, në të cilën ndodhej trupi i pajetë i 12-vjeçares, u gjet afër ndërtesës së saj.

Babai i Lolës është i punësuar si portier në bllokun e banimit. Trupi i saj u gjet i shtypur brenda kontejnerit, i fshehur nga një mbulesë me material.

Duart dhe këmbët e saj ishin të lidhura dhe ajo u raportua se kishte një plagë në qafë, megjithëse autopsia këtë fundjavë zbuloi se ajo kishte vdekur nga asfiksia. Dy shënime ishin gjetur në këmbët e saj, njëra që thoshte “0” dhe tjetra “1”.

Herët të shtunën, policia arrestoi të dyshuarin kryesor për vrasjen, një 24-vjeçare me origjinë algjeriane e quajtur në shtyp si Dahbia B.

Gruaja ishte e identifikueshme në një video sigurie të marrë në pallatin e banesës, ku ajo shihej duke hyrë në derën kryesore të premten pasdite nën shoqërinë e Lolës.

Më vonë ajo u pa duke u larguar nga ndërtesa duke tërhequr kutinë e madhe dhe më pas duke vepruar në mënyrë jo koherente në rrugë.

Gjithashtu në paraburgim është edhe një 43-vjeçar, i cili besohet se ka transportuar me traget Dahbia B dhe kontejnerin në makinën e tij. Policia mendon se, pasi ishte drejtuar nga ai nëpër periferi të Parisit, Dahbia B u kthye në pallatin e banesës, ku banon edhe motra e saj.

Aty dy motrat raportohet se kanë pasur një sherr të zhurmshëm, përpara se Dahbia B të largohej përsëri, këtë herë pa kontejner. Ajo e kaloi natën në një apartament në periferi të Bois-Colombes ku u mor të nesërmen.