` . Pamjet kur avioni luftarak 100 milionë dollarësh rrëzohet dhe shpërthen në flakë, pasi goditi një “aeroplan cisternë” në ajër - TV SHENJA

Pamjet kur avioni luftarak 100 milionë dollarësh rrëzohet dhe shpërthen në flakë, pasi goditi një “aeroplan cisternë” në ajër

Janë publikuar disa pamje të cilat thuhet se tregojnë momentin kur një avion luftarak F-35 ra nga qielli dhe shpërtheu në tokë pasi goditi një “aeroplan cisternë” në një përplasje në ajër.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, avioni i Korpusit Detar të SHBA-së u rrëzua pranë Salton Sea në Imperial County, California të martën pasdite pasi një “aksidenti” gjatë një operacioni për mbushje karburanti.

Në pamje thuhet se shihet avioni luftarak 100 milionë dollarë që shpërthen pas përplasjes, pak pasi piloti arriti të hidhej me parashutë.

Autoritetet të martën kanë konfirmuar se piloti mbijetoi pasi kishte dëbuar në mënyrë të sigurt dhe po trajtohej për lëndimet e tij.

Ndërkohë, “cisterna furnizuese” ishte në gjendje të bënte një ulje të sigurt emergjente në një fushë aty pranë.

Për fat të mirë, të tetë anëtarët e ekuipazhit shpëtuan të palënduar.