` . Pamje: Izraeli rrafshon Kullën Hanadi në Gaza me “trokitje në çati” - TV SHENJA

Pamje: Izraeli rrafshon Kullën Hanadi në Gaza me “trokitje në çati”

Kulla Hanadi, një ndërtesë banimi 13-katëshe në Gaza, u shkatërrua këtë mbrëmje nga bombardimet izraelite.

Sipas mediave nga Gaza, ndërtesa u shkatërrua pas sulmit të kryer nga aeroplanët ushtarakë izraelitë.

Në sulmin, në të cilin të paktën 80 familje mbetën të pastreha, për fat të mirë, askush nuk u lëndua, sepse të gjithë banorët u larguan nga ndërtesa para prishjes, sepse ata morën të ashtuquajturën një paralajmërim i quajtur “trokitje në çati”.

“Trokitja në çati” është strategjia e diskutueshme ushtarake e Izraelit e përbërë nga gjuajtja e një rakete më të vogël në një ndërtesë si paralajmërim i fundit para se ta shkatërrohet me raketa të forcës më të fortë luftarake që ndjekin shpejt.

“Ajo duhet të bëjë dëm të madh për gjithçka që zotërojnë palestinezët, t’i bëjë njerëzit të pastrehë, të shkaktojë frikë dhe panik për të bërë presion mbi lëvizjet e rezistencës për të hequr dorë dhe për të kërkuar një armëpushim dhe për të pranuar kushtet e Izraelit. Në thelb, kjo synon të arrijë. Por kjo është në thelb një përplasje midis një ushtrie të pajisur mirë – një nga më të fortat në botë – dhe një lëvizje të thjeshtë rezistence në Gaza duke përdorur të gjitha mjetet në dispozicion,” shkroi Radio Gaza pas shembjes së Kullës Hanadi.

Le të shtojmë se shtatë vjet më parë, Amnesty International dënoi këtë taktikë, duke thënë se në asnjë mënyrë nuk ishte një “paralajmërim efektiv”, e as nuk mund të ishte.

Kjo OJQ ka dokumentuar raste në të cilat civilët u vranë ose plagosën nga raketa të tilla në Rripin e Gazës gjatë sulmeve izraelite. /tesheshi.com/