Një majtist ish-guerril në krye të Kolumbisë

Një majtist ish-guerril në krye të Kolumbisë

Gustavo Petro bëhet presidenti i parë i krahut të majtë të Kolumbisë, i zgjedhur nga votuesit me shpresën për të zbatuar reforma ambicioze sociale dhe ekonomike për të reduktuar dhunën dhe pabarazinë e thellë në kombin e polarizuar të Andeve.

Petro, ish-pjesëtar i guerrilasve M-19, është planifikuar të inaugurohet në Bolivar Plaza, sheshin kryesor të Bogotas, të dielën pasdite.

Ai do të betojë presidentin e Senatit Roy Barreras para rreth 100,000 njerëzve, duke përfshirë mbretin e Spanjës Felipe VI, të paktën nëntë presidentë të Amerikës Latine dhe kolumbianë të zakonshëm të ftuar nga Petro.

Zëvendëspresidentja e re Francia Marquez, një aktiviste mjedisore dhe ish-shtëpiake, do të jetë gruaja e parë afro-kolumbiane në këtë post.

Petro, një ish-senator 62-vjeçar, tha se përparësia e tij e parë do të ishte luftimi i urisë në vendin me 50 milionë banorë, ku gati gjysma e popullsisë jeton në një formë varfërie.

“Unë jam gjithashtu nervoz për t’u bërë president,” u tha Petro së fundmi studentëve në Universitetin Externado në Bogota kur u pyet për sfidat me të cilat përballet.

Arsim falas dhe ndryshime në shëndetësi

Petro premtoi arsim falas në universitetet publike dhe ndryshime në shëndetësi. Ai mblodhi një koalicion të gjerë të kongresit të partive të majta dhe të qendrës për të pranuar platformën e tij.

Premtimet për reformimin e pensioneve dhe ndalimin e projekteve të reja të naftës i kanë nervozuar investitorët pavarësisht emërimit të Jose Antonio Ocampo, një zyrtar prej kohësh, si ministër i financave.

Presidenti i ri, një ish-kryetar i bashkisë së Bogotas, premtoi gjithashtu të ringjallë bisedimet e ngecura të paqes me rebelët e Ushtrisë Çlirimtare Kombëtare (ELN) dhe të zbatojë marrëveshjen e paqes të vitit 2016 ndaj ish-guerrilasve të FARC-së që e refuzojnë atë.

Ministri i tij i Jashtëm tha se qeveria do të angazhohet në dialog me bandat dhe do t’u japë anëtarëve potencialisht dënime të reduktuara në këmbim të informacionit mbi trafikun e drogës.

Shpata e heroit të çlirimit të Amerikës Latine Simon Bolivar – e cila u vodh në vitin 1974 nga ish-shokët e Petros nga M-19 – do të ekspozohet në shesh.

“Të gjithë duhet t’i urojmë njëri-tjetrit lumturi”, u tha Petro studentëve. /tesheshi.com/