` . Nigeri, 28 të vdekur pas shpërthimit të një cisterne me gaz - TV SHENJA

Nigeri, 28 të vdekur pas shpërthimit të një cisterne me gaz

Të paktën 28 njerëz u vranë të mërkurën kur një cisternë me gaz shpërtheu në shtetin qendror nigerian të Kogis dhe filloi një flakë, tha një zyrtar i agjencisë së sigurisë rrugore.

Bisi Kazeem, zëdhënës i Korporatës Federale të Sigurisë Rrugore (FRSC), tha se nëntë fëmijë ishin të përfshirë në aksident, i cili ndodhi përballë një stacioni benzine përgjatë autostradës Lokoja-Zariagi në shtet, raporton CNN.

Guvernatori i shtetit, Yahaya Bello tha në një deklaratë aksidenti, i cili ndodhi herët të mërkurën, çoi në humbjen e jetës dhe shkatërroi shumë automjete, prona dhe sende të tjera me vlerë në zjarrin e cisternës, transmeton Telegrafi.

Aksidentet e cisternave të karburantit janë veçanërisht të zakonshme në Nigeri, ku furnizimet e papërpunuara shpesh transportohen me rrugë.

Vitin e kaluar, të paktën 50 njerëz vdiqën dhe 101 njerëz u plagosën pasi një cisternë e përmbysur shpërtheu në Nigerinë qendrore.

Më shumë se 60 njerëz u vranë në një aksident tjetër cisternë në shtetin Anambra në 2015.