Ministri rus i mbrojtjes mban telefonata me homologun britanik dhe të tjerë

Ministri rus i mbrojtjes mban telefonata me homologun britanik dhe të tjerë

Ministri rus i mbrojtjes Sergei Shoigu zhvilloi një telefonatë të dielën me homologun e tij britanik, Ben Wallace, tha ministria ruse e mbrojtjes. Ai shtoi se Shoigu foli gjithashtu me homologët e tij francezë dhe turq, Sebastien Lecornu dhe Hulusi Akar.

Ministria tha se, në të tre thirrjet, Shoigu pretendoi se ishte i shqetësuar për mundësinë që Ukraina planifikonte të përdorte një të ashtuquajtur bombë të pistë në konflikt.

Një bombë e pistë është një eksploziv konvencional i lidhur me material radioaktiv që shpërndahet kur bomba shpërthen.

Rusia nuk ka dhënë asnjë provë për ndonjë qëllim të Ukrainës për të vendosur një armë të tillë.
Një lexim i mëparshëm i telefonatës me ministrin francez të mbrojtjes, i siguruar përsëri nga ministria ruse e mbrojtjes, tha se Shoigu kishte paralajmëruar se lufta në Ukrainë ka një “tendencë të qëndrueshme drejt përshkallëzimit të mëtejshëm, të pakontrolluar”.