Meloni do të udhëheqë qeverinë italiane, i hapet rruga për t’u bërë kryeministrja e parë grua

Meloni do të udhëheqë qeverinë italiane, i hapet rruga për t’u bërë kryeministrja e parë grua

Giorgia Meloni ka rënë dakord të formojë qeverinë e ardhshme të Italisë, tha të premten një zyrtar presidencial, duke i hapur rrugën asaj për t’u bërë kryeministrja e parë grua në vend.

Meloni, kryetarja e partisë Vëllezërit nacionalistë të Italisë, udhëhoqi një aleancë të partive konservatore drejt fitores në zgjedhjet e 25 shtatorit dhe do të marrë drejtimin e qeverisë më të djathtë të vendit që nga Lufta e Dytë Botërore, raporton Reuters, përcjell Telegrafi.

“Giorgia Meloni ka pranuar mandatin dhe ka paraqitur listën e saj të ministrave”, iu tha gazetarëve zyrtari presidencial Ugo Zampetti pasi Meloni ishte konsultuar me presidentin italian, Sergio Mattarella në pallatin e tij Quirinale.

Qeveria e re do të bëjë betimin zyrtarisht të shtunën në mëngjes, pas së cilës do të përballet me votëbesimin në të dy dhomat e parlamentit javën e ardhshme.

Meloni kryeson një koalicion duke përfshirë partinë Forza Italia të Silvio Berlusconit dhe Ligën e Matteo Salvinit.

Qeveria e 68-të e Italisë që nga viti 1946 përballet me sfida të frikshme, duke përfshirë një recesion të afërt, rritjen e faturave të energjisë dhe mënyrën e paraqitjes së një fronti të bashkuar mbi luftën në Ukrainë.