Kush është Rishi Sunak – profili i kryeministrit të ri të Mbretërisë së Bashkuar

Kush është Rishi Sunak – profili i kryeministrit të ri të Mbretërisë së Bashkuar

Rishi Sunak është njeriu që do të udhëheqë Mbretërinë e Bashkuar, duke pasuar Liz Truss si udhëheqëse e Partisë Konservatore.

Një ish-kancelar (shkurt 2020 deri në korrik 2022) ai ka shijuar një rritje të shpejtë nga zgjedhja në 2015 si deputet për Richmond (Jorks) deri tani për postin e lartë.

Fitorja e Rishi Sunak shihet nga disa si një fitore për diversitetin dhe përfaqësimin në politikën britanike, e cila dominohet në masë dërrmuese nga burra të moshuar të bardhë.

Ai do të jetë “njeriu i parë” me ngjyrë i Mbretërisë së Bashkuar, i pari i trashëgimisë aziatike dhe i pari hindu që do të udhëheqë vendin. Ai lindi në Southampton, një qytet port anglez, nga prindër indianë që kishin emigruar në vitet 1960.

Ai do të jetë gjithashtu më i riu për më shumë se 200 vjet në moshën 42-vjeçare.

Por çfarë dimë për të?

Sipas mediave britanike, përcjell Telegrafi, Sunak lindi në Southampton në vitin 1980 nga prindër me origjinë indiane që kishin emigruar nga Afrika Lindore.

Babai i tij ishte mjek i përgjithshëm dhe nëna e tij drejtonte barnatoren e saj.

Ai është kryeministri i parë britanik nga Azia.

Sunak u arsimua në shkollën private Winchester College, Universitetin e Oksfordit dhe Universitetin Stanford në Kaliforni.

Dhe pikërisht në SHBA ai takoi gruan e tij Akshata Murty, vajzën e një miliarderi indian dhe manjatit të Teknologjisë Informative.

Ajo dhe Sunak, 42 vjeçe, kanë dy vajza.

Ai nuk ka komentuar asnjëherë publikisht se sa vlen, por karriera e tij në financë para se të hynte në politikë raportohet se e ka bërë milioner kur ishte ende në të njëzetat.

Financat e Sunak dhe familjes së tij u vunë nën një vëzhgim intensiv këtë vit, me çështjet tatimore të gruas së tij të vendosura në qendër të vëmendjes.

Murty më pas tha se do të fillonte të paguante taksën në Mbretërinë e Bashkuar për të ardhurat e saj jashtë shtetit, duke lehtësuar presionin politik mbi burrin e saj.

Ai nuk pi alkool, por i pëlqen Coca-Cola.

Sunak mbështeti largimin nga BE, duke pretenduar se Mbretëria e Bashkuar do të ishte “më e lirë, fer dhe më e begatë”, jashtë bllokut.