Kush është Ghanim Al Muftah, që hapi ceremoninë e Kupës së Botës?

Kush është Ghanim Al Muftah, që hapi ceremoninë e Kupës së Botës?

YouTuberi nga Katari, Ghanim Al Muftah, së bashku me Morgan Freeman, shkëlqyen në ceremoninë e hapjes së Kupës së Botës.

Al Muftah është i njohur për fjalimet e tij motivuese dhe praninë në mediat sociale, duke shfaqur në TEDxQatarUniversity në 2018, në moshën 16 vjeç, për të folur për gjendjen e tij, sindromën e regresionit bishtor.

Sindroma e regresionit kaudal (CRS) ndikon në zhvillimin e gjysmës së poshtme të trupit, e cila mund të përfshijë shtyllën kurrizore, gjymtyrët, fshikëzën, zorrët, shkruan Dailymail, transmeton Klankosova.tv.
Kockat në pjesën e poshtme të shtyllës kurrizore mund të jenë jonormale ose të mungojnë, me anomali të shtyllës kurrizore që shpesh prekin edhe gjoksin, gjë që e bën të vështirë frymëmarrjen.

Al Muftah, i lindur në Katar, u zgjodh si një nga ambasadorët zyrtarë të Kupës së Botës FIFA këtë vit.

Në një deklaratë, studenti i politikës në Universitetin Loughborough tha: “Brenda kapaciteteve të mia si ambasador i [Kupës së Botës FIFA], dua të dërgoj një mesazh shprese, gjithëpërfshirjeje, paqeje dhe uniteti për njerëzimin.”

Al Muftah është i njohur për filantropinë e tij, pasi ka krijuar Shoqatën e Ghanim me ndihmën e familjes së tij.