Kina rifillon stërvitjet ushtarake pasi Pelosi zotohet se Tajvani nuk do të izolohet

Kina rifillon stërvitjet ushtarake pasi Pelosi zotohet se Tajvani nuk do të izolohet

Avionët dhe anijet kineze kanë kaluar sërish vijën mesatare në ngushticën midis kontinentit dhe Tajvanit. Kjo vjen ndërsa Kina po zhvillon ditën e dytë të stërvitjeve të saj ushtarake më të mëdha ndonjëherë rreth ishullit, përgjigja kryesore e Pekinit ndaj vizitës së Nancy Pelosit.

Demokratja kryesore amerikane Nancy Pelosi ka këmbëngulur se vizita e saj e diskutueshme në Taipei – përballë paralajmërimeve nga Pekini – nuk ishte e motivuar nga interesi vetjak. Duke folur në Japoni, ajo u zotua se SHBA nuk do ta linte Kinën të izolonte Tajvanin.

Të enjten Kina lëshoi ​​raketa balistike në ujërat rreth brigjeve verilindore dhe jugperëndimore të Tajvanit, thotë Tajvani. Kina e sheh Tajvanin e vetëqeverisur – i cili shtrihet 100 milje nga kontinenti – si një provincë të shkëputur që përfundimisht do të jetë nën kontrollin e saj.