Kina ‘nuk duhet të reagojë në mënyrë të tepruar’ ndaj vizitës së Pelosit në Tajvan – thotë Stoltenberg

Kina ‘nuk duhet të reagojë në mënyrë të tepruar’ ndaj vizitës së Pelosit në Tajvan – thotë Stoltenberg

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, tha sot se Pekini nuk duhet të reagojë “në mënyrë të tepruar” ndaj vizitës së Kryetares së Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA-së në Tajvan.

Nancy Pelosi bëri një vizitë fluturuese në ishujt e Azisë Lindore këtë javë, duke shkaktuar një përgjigje të furishme nga Kina.

Dhe Stoltenberg tha: “Vizita e Nancy Pelosit nuk është arsye që Kina të reagojë ose kërcënojë Tajvanën dhe as të përdorë retorikë kërcënuese”.

Që atëherë Pekini ka lëshuar disa raketa pranë Tajvanit – në stërvitjet më të mëdha ushtarake ndonjëherë të vendit në ngushticën e Tajvanit.

“Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e tjerë të NATO-s kanë bërë vizita rregullisht në Tajvan gjatë viteve, dhe për këtë arsye kjo nuk është arsye që Kina të reagojë”, ka thënë më tej Stoltenberg. /Telegrafi/