Kievi: Rusët po përpiqen ta bëjnë Harkivin “qytet të vijës së parë të frontit”

Kievi: Rusët po përpiqen ta bëjnë Harkivin “qytet të vijës së parë të frontit”

Një këshilltar i ministrit të brendshëm të Ukrainës më 19 qershor përmendi një rrezik të shtuar në veri të qytetit të dytë më të madh të Ukrainës, Harkiv, pasi trupat ruse kërkojnë ta bëjnë atë “qytet të vijës së parë të frontit”.
Vadym Denysenko i tha televizionit kombëtar ukrainas se forcat armike po kërkojnë t’i afrohen Harkiv, në verilindje të Ukrainës, në përpjekje për ta bombarduar atë.
Ai shtrihet rreth 30 kilometra nga kufiri rus.
Javën e kaluar, raportet sugjeruan se forcat ruse kishin vendosur artileri për të penguar një kundërofensivë ukrainase pranë Harkiv.

Amnesty International pretendoi javën e kaluar se trupat ruse kishin zhvilluar “një fushatë të pamëshirshme bombardimesh kundër Harkivit”.

Raporti tha se “shumë nga sulmet [ruse] u kryen duke përdorur municione të ndaluara gjerësisht”.

Ndërtesat e dëmtuara pas sulmeve të Rusisë në Ukrainë, në Harkiv.

Harkivi, qyteti që ndodhet në skajin veri-lindor të Ukrainës pranë kufirit rus, u bombardua rëndë nga forcat e Moskës.

Rusia ka nisur pushtimin e paprovokuar të Ukrainës më 24 shkurt. Presidenti rus, Vladimir Putin, e ka cilësuar si “operacion special”.

Perëndimi e ka dënuar ashpër pushtimin dhe ka vendosur një varg sanksionesh të rënda kundër Rusisë.