Katër rajone të Ukrainës përgatiten të mbajnë referendume për bashkimin me Rusinë

Katër rajone të Ukrainës përgatiten të mbajnë referendume për bashkimin me Rusinë

Katër zona të Ukrainës të kontrolluara nga Rusia dhe forcat pro-Moskës po përgatiten për të mbajtur referendume të premten për bashkimin me Rusinë, vota të dënuara gjerësisht nga Perëndimi, duke i quajtur si të paligjshme dhe pararendëse të aneksimit të paligjshëm.

Udhëheqësit e instaluar nga Rusia njoftuan të martën për fletëvotimet, një sfidë për Perëndimin që mund të përshkallëzojë ashpër luftën. Rezultatet shihen si një përfundim i paramenduar në favor të aneksimit dhe Ukraina dhe aleatët e saj e kanë bërë të qartë se nuk do t’i njohin rezultatet, transmeton Telegrafi.

Votimi në provincat Luhansk, Donetsk, Kherson dhe Zaporizhzhia, që përfaqësojnë rreth 15 për qind të territorit ukrainas, do të zhvillohet nga e premtja deri të martën.

Ukraina nisi këtë muaj një kundërofensivë që ka rimarrë pjesë të mëdha territori, shtatë muaj pasi Rusia nisi pushtimin dhe nisi një luftë që ka vrarë mijëra, ka zhvendosur miliona njerëz dhe ka dëmtuar ekonominë globale.
Referendumet ishin diskutuar për muaj të tërë nga autoritetet pro-Moskës, por fitoret e fundit të Ukrainës shkaktuan një përleshje nga zyrtarët për t’i caktuar ato.