Kalohet pengesa Uruguai, dygolëshi i Bruno Fernandes kualifikon Portugalinë

Kalohet pengesa Uruguai, dygolëshi i Bruno Fernandes kualifikon Portugalinë

Portugalia kaloi edhe pengesën Uruguai dhe u kthye në Kombëtaren e tretë që siguroi kualifikimin në raundin e 1/8-ve të Botërorit Katar 2022, duke iu bashkuar Francës dhe Brazilit.

Kombëtarja luzitane iu fal dygolëshit të Bruno Fernandes për të siguruar tri pikët e radhës në grupin G. Të dy golat e fantazistit të Manchester United, i cili në shtesë goditi edhe shtyllën, u realizuan në fraksionin e dytë të takimit.

Uruguai kishte një shans të artë në pjesën e parë me anë të Rodrigo Bentancur, ndërkohë që pas golit të parë të pësuar në minutën e 54’ nisi sulmet në kërkim të barazimit. Maximiliano Gomez, sulmuesi që luan në Turqi me Trabzonsporin, u ndal nga shtylla.

Golit iu afruan edhe Luis Suarez e Giorgian de Arrascaeta. Dy herë kampionët e botës mbeten në kuotën e një pikë. Sfida e fundit duhet fituar përballë Ganës, teksa për t’u kualifikuar duhet shmangur fitorja e Koresë së Jugut me Portugalinë.