Japonia goditet nga një tërmet i fuqishëm

Japonia goditet nga një tërmet i fuqishëm

Një termet me magnitudë 5 ballë sipas shkallës së Rihterit ka goditur prefekturën Chiba në lindje të kryeqytetit të Japonisë.

Agjencia Meteorologjike e Japonisë (JMA) njoftoi se tërmeti me magnitudë 5 ballë goditi pjesën veriperëndimore të Chiba-s në orën 19:04 sipas kohës lokale.

Epiqendra e tërmetit ishte në një thellësi prej 70 kilometra dhe nuk është lëshuar alarm për cunami.

Tërmeti u ndje edhe në zonat përreth, në mesin e të cilave në Saitama, Kanagawa dhe Ibaraki./AA/