‘Gran Gala Del Calcio’ dominohet nga Milani: Leao, Maignan e Pioli shpallen më të mirët

‘Gran Gala Del Calcio’ dominohet nga Milani: Leao, Maignan e Pioli shpallen më të mirët
MILAN, ITALY - AUGUST 29: Mike Maignan and Rafael Leao of AC Milan celebrate a victory at the end of the Serie A match between AC Milan and Cagliari Calcio at Stadio Giuseppe Meazza on August 29, 2021 in Milan, . (Photo by Marco Luzzani/Getty Images)

Mbrëmë, nën hijen e ‘Ballon d’Or’ është zhvilluar ‘Gran Gala Del Calcio’.
Asociacioni i Futbollistëve Italianë mbrëmë ka dorëzuar çmimet individuale te figurat kyçe të sezonit të kaluar.

Këto çmime përcaktohen nga votat e vetë lojtarëve. Milan, si skuadra kampione ishte ajo që dominoi mbrëmjen.

Më poshtë lajmi.net jua përcjell të gjithë fituesit e ‘Gran Gala Del Calcio’.

Lojtari më i mirë: Rafael Leao

Trajneri më i mirë: Stefano Pioli

Portieri më i mirë: Mike Maignan

Skuadra më e mirë: Milan

Gjyqtari më i mirë: Daniele Orsato

Lojtarja më e mirë: Lisa Boattin

Lojtari më i mirë i ri në Serie B: Federico Gatti

Golat më të mira: Theo Hernandez dhe Martina Rosucci
Serie A formacioni më i mirë: Maignan; Di Lorenzo, Tomori, Bremer, Theo Hernandez; Milinkovic-Savic, Brozovic, Barella; Leao, Immobile, Vlahovic.

Serie A formacioni më i mirë i grave: Peyraud-Magninl Boattin; Linatim Lenzini, Filangeri; Simonetti, Caruso, Angressa, Greggi; Bergamaschi, Cantore.