Gjermania: Barrikadat duhet të hiqen sa më shpejt, retorika serbe është krejtësisht e papranueshme

Gjermania: Barrikadat duhet të hiqen sa më shpejt, retorika serbe është krejtësisht e papranueshme

Gjermania është e shqetësuar për tensionet mes Serbisë dhe Kosovës dhe aktualisht është e fokusuar në përpjekjet për të hequr barrikadat përgjatë kufijve të tyre, tha të mërkurën një zëdhënës i Ministrisë së Jashtme gjermane. “Barikadat ilegale të ngritura nga serbët e Kosovës duhet të hiqen sa më shpejt që të jetë e mundur”, tha zëdhënësi.

“Retorika nacionaliste, siç kemi dëgjuar nga Serbia javët e fundit, është krejtësisht e papranueshme,” vuri në dukje ai, duke shtuar se Berlini është i shqetësuar për praninë e shtuar ushtarake serbe pranë kufirit.

Kosova mbylli pikën më të madhe kufitare me Serbinë të mërkurën pasi protestuesit e bllokuan atë në anën serbe për të mbështetur bashkatdhetarët e tyre në Kosovë që të refuzojnë të njohin pavarësinë e vendit.
Mbyllja e kufirit

Me dy pika të tjera kufitare me Serbinë të mbyllura për shkak të protestave të ngjashme që nga 10 dhjetori, vetëm tre pika hyrëse midis dy vendeve mbeten të hapura. Protesta e fundit erdhi disa orë pasi Serbia tha se e kishte vënë ushtrinë e saj në nivelin më të lartë të gatishmërisë pas javëve të përshkallëzimit të tensioneve midis Beogradit dhe Prishtinës.

Serbët në Serbi kanë bllokuar rrugën me kamionë dhe traktorë të martën në afërsi të vendkalimit Merdare në kufirin lindor të Kosovës. Bllokada pengon mijëra shqiptarë nga Kosova që punojnë diku tjetër në Evropë të kthehen në shtëpi për pushime.

“Nëse tashmë keni hyrë në Serbi, atëherë duhet të përdorni pikat e tjera kufitare… ose të kaloni përmes Maqedonisë së Veriut”, ka postuar në Facebook Ministria e Punëve të Jashtme të Kosovës duke njoftuar mbylljen e pikëkalimit Merdare. Mbyllja hyri në fuqi në mesnatë edhe pse kalimi me sa duket ishte tashmë i pakalueshëm. Pika hyrëse e Merdarës është më e rëndësishmja në Kosovë për trafikun rrugor të mallrave.

Tensionet midis Beogradit dhe Prishtinës janë rritur që nga muaji i kaluar kur përfaqësuesit e serbëve etnikë në veri të Kosovës u larguan nga institucionet shtetërore, duke përfshirë policinë dhe gjyqësorin, lidhur me vendimin e qeverisë së Kosovës për të zëvendësuar targat serbe të makinave.

Ish-polici serb do të jetë në arrest shtëpiak

Ish-oficeri i policisë serbe Dejan Pantiq, arrestimi i të cilit ka rritur tensionet mes Prishtinës dhe Beogradit, do të lirohet nga burgu dhe do të vendoset në arrest shtëpiak, tha një zëdhënës i gjykatës së Prishtinës për Reuters të mërkurën.

Lëvizja e Pantiçit në arrest shtëpiak mund të ndihmojë në qetësimin e tensioneve, thonë vëzhguesit, duke pasur parasysh se lirimi i tij është një nga kërkesat kryesore të serbëve të Kosovës. Pantiq u arrestua më 10 dhjetor me akuzën se kishte sulmuar policët në një protestë të mëparshme.

Arrestimi i tij nxiti tensionet midis qeverisë së Kosovës dhe pakicës etnike serbe, e cila bllokoi rrugët në veri të vendit duke kërkuar lirimin e Pantiçit.

KFOR-i bën thirrje për dialog

Misioni i NATO-s në Kosovë, KFOR, ka njoftuar të mërkurën se mbështet dialogun e të gjitha palëve për të qetësuar tensionet në veri të vendit.

“Gjëja më e rëndësishme është që të gjithë të përfshirët të shmangin çdo retorikë apo lëvizje që mund të rrisë tensionet dhe të përshkallëzojë situatën”, tha gjeneralmajor Angelo Michele Ristuccia në një deklaratë. “Zgjidhjet duhet të kërkohen përmes dialogut”, shtoi ai.

Që nga 10 dhjetori, serbët në veri të Kosovës kanë shkëmbyer zjarr me policinë dhe kanë ngritur më shumë se 10 postblloqe në dhe rreth Mitrovicës. Rreth 50,000 serbë që jetojnë në Kosovën veriore të ndarë etnikisht refuzojnë të njohin qeverinë në Prishtinë ose statusin e Kosovës si një vend i veçantë nga Serbia. Ata kanë mbështetjen e shumë serbëve në Serbi dhe qeverisë së saj.

Kosova, me shumicë shqiptare, shpalli pavarësinë nga Serbia në vitin 2008 me mbështetjen e Perëndimit, pas luftës së viteve 1998-99, në të cilën NATO ndërhyri për të mbrojtur shqiptarët etnikë. Qeveria në Prishtinë kërkoi nga forcat paqeruajtëse të NATO-s në vendin e KFOR-it që të heqin barrikadat, por KFOR-i nuk ka autoritet të operojë në tokën serbe, pra në kufirin afër Merdarës. /Nacionale