Giorgia Meloni bën betimin si kryeministre e Italisë

Giorgia Meloni bën betimin si kryeministre e Italisë

Giorgia Meloni u betua si gruaja e parë kryeministre e Italisë të shtunën së bashku me ekipin e saj të kabinetit, duke i dhënë vendit qeverinë e saj më të djathtë që nga Lufta e Dytë Botërore.

Meloni, kreu i Vëllezërit nacionalistë të Italisë, fitoi në zgjedhjet muajin e kaluar si pjesë e një koalicioni që përfshinte Forza Italia, të udhëhequr nga ish-kryeministri Silvio Berlusconi dhe Liga e Matteo Salvinit.

“Betohem t’i jem besnike republikës”, tha 45-vjeçarja Meloni nën llambadarët e kristaltë të një dhome të afreskuar, përpara se të shtrëngonte duart me presidentin, Sergio Mattarella.

Qeveria e saj, e 12-të e këtij shekulli, zëvendëson një administratë të unitetit kombëtar të udhëhequr nga ish-shefi i Bankës Qendrore Evropiane, Mario Draghi, raporton reuters.

Ajo përballet me një sërë sfidash të frikshme, veçanërisht një recesion të afërt, në rritje të faturave të energjisë dhe si të paraqesë një front të bashkuar mbi luftën në Ukrainë.

Ndërsa Meloni ka premtuar mbështetje për Ukrainën, Berlusconi e ka nënvlerësuar atë vazhdimisht, duke fajësuar Kievin për pushtimin rus dhe duke zbuluar se kishte shkëmbyer dhurata dhe “letra të ëmbla” me mikun e tij të vjetër, presidentin rus Vladimir Putin.

Pas disa ditë bisedimesh shpesh të tensionuara, Meloni zbuloi ekipin e saj të premten, duke i dhënë nga pesë ministri partnerëve të saj të vegjël, League dhe Forza Italia, ndërsa rezervoi nëntë poste në kabinet për partinë e saj.

Teknokratët përbëjnë pjesën tjetër të skuadrës prej 24 trupash, e cila përfshin vetëm gjashtë gra.