` . G7-ta dënon arrestimin e opozitarit Alexey Navalny në Rusi - TV SHENJA

G7-ta dënon arrestimin e opozitarit Alexey Navalny në Rusi

Kryediplomatët e vendeve të bllokut G7 kanë dënuar arrestimin e politikanit të opozitës ruse, Alexey Navalny, pas kthimit të tij në Rusi, transmeton Anadolu Agency (AA).

“Ne, ministrat e jashtëm të G7-tës, Kanadasë, Francës, Gjermanisë, Italisë, Japonisë, Mbretërisë së Bashkuar dhe SHBA-ve, jemi bashkë në dënimin e arrestimit të motivuar politikisht të Alexey Navalny-t”, tha në një deklarata blloku G7.

G7-ta u bëri thirrje autoritetet ruse për lirimin e menjëhershëm dhe të pakushtëzuar të Navalny-t.

Grupi po ashtu dënoi arrestimin e protestuesve dhe gazetarëve të shtunën në protestat mbarëkombëtare në Rusi, duke kërkuar lirimin e të arrestuarve.

Pas marrjes së trajtimit në Gjermani, 44-vjeçari Navalny u arrestua më 17 janar pas kthimit të tij në Rusi. Autoritetet ruse thanë se ai ka shkelur provën nga një dënim me kusht për një shkelje të pastrimit të parave në vitin 2014, një rast që Navalny thotë se është i “motivuar politikisht”.

Rreth 25 orë pas kthimit të tij, Gjykata e Moskës vendosi që ai të qëndrojë në paraburgim 30-ditor. Ai mbahet në burgun famëkeq të Moskës “Matrosskaya Tishina”.