Fitore me vuajtje, Nadal kalon në gjysmëfinale të Wimbledon

Fitore me vuajtje, Nadal kalon në gjysmëfinale të Wimbledon

Rafael Nadal do të jetë gjysmëfinalisti i katërti i Wimbledon, pas Djokovic, Norrie dhe Kyrgios, pasi mundi Fritz me rezultatin 2-3.

Kjo ndeshje ishte shumë e vështirë për numrin 4 të tenisit botëror, megjithatë në fund spanjolli ia doli që të siguronte gjysmëfinalen.

Seti i parë u mbyll me rezultatin 6-3, seti i dytë 5-7, seti i tretë 6-3, seti i katërt 5-7, ndërsa seti i fundit u 6-6, teksa në koha shtesë u mbyll me rezultatin 4-10.

Rafael Nadal ka një rekord aspak pozitiv në Wimbledon, ndërsa nuk fiton që nga viti 2010, ndërsa rikthehet në gjysmëfinale pas dy edicionesh.

Në gjysmëfinale, spanjolli do të ketë përballë Kyrgios, që pak orë më parë fitoi ndaj Garrin me rezultatin 0-3. /SS/