Euro 2024, Rusia: Do ta bojkotojmë, s’duhet të na kishin përjashtuar nga kompeticionet e tjera

Euro 2024, Rusia: Do ta bojkotojmë, s’duhet të na kishin përjashtuar nga kompeticionet e tjera

Kombëtarja ruse e futbollit nuk do të marrë pjesë në shortin e kualifikimeve për Kampionatin Evropian 2024 (Euro 2024). Kjo është bërë e ditur nga Federata Ruse e Futbollit përmes një reagimi zyrtar.

“Arsyeja është vendimi i UEFA-s në shkurt për të pezulluar pjesëmarrjen e ekipeve kombëtare dhe klubeve ruse nga çdo kompeticion. Vendim i cili u kundërshtua nga Federata Ruse e Futbolli dhe u dërgua si çështje në Gjykatën e Arbitrazhi Sportiv (CAS) në Lozanë, e cila në korrik refuzoi të pranonte ankesën”,-bëri me dije RFU.

Shorti për turneun kualifikues do të hidhet më 9 tetor në Frankfurt të Gjermanisë. Kampionati Evropian do të zhvillohet nga 14 qershori deri më 14 korrik 2024 në Gjermani.