Erdoğan: Memorandumi me Finlandën dhe Suedinë, “fitore diplomatike” për Türkiye-n

Erdoğan: Memorandumi me Finlandën dhe Suedinë, “fitore diplomatike” për Türkiye-n

Memorandumi me Finlandën dhe Suedinë është një “fitore diplomatike” për Türkiye-n, tha sot presidenti Recep Tayyip Erdoğan, raporton Anadolu Agency (AA).

Në një konferencë për shtyp në Madrid, Erdoğan tha se Ankaraja do të monitorojë nga afër zbatimin e pikave të dakorduara në memorandum “dhe do të ndërmarrë hapa në përputhje me rrethanat”.

Türkiye e sheh marrëveshjen si një “kuptim të ndjeshmërisë së saj”, tha ai, duke e cilësuar atë si “fillimin” e një procesi.

Nënshkruar të martën pas bisedimeve midis krerëve të tre vendeve dhe NATO-s, marrëveshja hapi rrugën që Aleanca të ftojë zyrtarisht Finlandën dhe Suedinë për t’u bashkuar me radhët e saj.

Të dy vendet janë zotuar të trajtojnë shqetësimet e Türkiye-s për terrorizmin dhe të heqin embargon e armëve ndaj Ankarasë.

Ai gjithashtu thekson se Finlanda dhe Suedia do të punojnë ngushtë me Türkiye-n për çështjet që lidhen me shkëmbimin e informacionit, ekstradimin dhe, në përgjithësi, luftën kundër terrorizmit.

“Suedia ka premtuar të ekstradojë 73 terroristë në Türkiye”, tha Erdoğan.

Në lidhje me përpjekjet e NATO-s kundër terrorizmit, ai tha se është e rëndësishme që Aleanca të tregojë vendosmërinë e saj për të luftuar terrorizmin në të gjitha format e tij, por kjo “nuk duhet të mbetet vetëm në letër”.

Lidhur me luftën në Ukrainë, presidenti turk tha se NATO “mbështet plotësisht” Kievin, por gjithashtu duhet të tregojë një “vizion paqeje dhe të përpiqet të ndalojë sa më shpejt tragjedinë humanitare”.

Në një pyetje në lidhje me komentet e presidentit amerikan Joe Biden për shitjen e mundshme të avionëve F-16 Ankarasë, Erdoğan tha se një delegacion turk do të shkojë në SHBA “pa vonesë” për të siguruar mbështetjen e Republikanëve në Kongres për shitjen.