E djathta fiton zgjedhjet në Suedi, kryeministri Andersson jep dorëheqjen

E djathta fiton zgjedhjet në Suedi, kryeministri Andersson jep dorëheqjen
STOCKHOLM 20220914 Statsminister Magdalena Andersson S haller pressträff med anledning av valresultatet under onsdagskvällen. Stockholm Sverige x10070x *** STOCKHOLM 20220914 Prime Minister Magdalena Andersson S holds a press conference on the election results on Wednesday evening Stockholm Sweden x10070x PUBLICATIONxNOTxINxDENxNORxSWExFIN Copyright: xJessicaxGow/TTx STATSMINISTERN PRESSTRÄFF

Kryeministrja suedeze Magdalena Andersson, njëkohësisht dhe liderja e socialdemokratëve ka dhënë dorëheqjen pas humbjes së zgjedhjeve parlamente.

Njoftimi u dha nga vetë Andersson përmes televizionit kombëtar, pasi u numëruan votat e fundit të zgjedhjeve politike të së dielës së kaluar.

Kryeministri pranoi fitoren e koalicionit të krahut të djathtë, të mbështetur nga demokratët suedezë të Jimmie Akesson.