Diplomati norvegjez Pedersen përfaqësues Special i OKB-së për Sirinë

Diplomati norvegjez Pedersen përfaqësues Special i OKB-së për Sirinë

Diplomati norvegjez Geir O. Pedersen, ka filluar detyrën si përfaqësues special i Kombeve të Bashkuara (OKB) për Sirinë, transmeton AA.

Nga llogaria e tij në Twitter, Pedersen ka njoftuar se dje ka vizituar ekipin e tij në Zyrën e OKB-së në Gjenevë të Zvicrës dhe se ka filluar detyrën.

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, Antonio Guterres emëroi Pedersen në këtë detyrë në muajin nëntor, pasi Staffan de Mistura njoftoi dorëheqjen e tij.

Në këtë mënyrë Pedersen, pas Kofi Annan, Lahdar İbrahimi, De Mistura është përfaqësuesi i 4-t i OKB-së në luftën e brendshme që vazhdon në Siri prej 8 vitesh.

I lindur në Oslo në vitin 1955, Pedersen që nga 9 qershori 2017 ushtronte detyrën e ambasadorit të Norvegjisë në Pekin. Ai ka kryer detyrën si përfaqësues norvegjez në Autoritetin Palestinez mes viteve 1998 – 2003 dhe ka marrë pjesë në negociatat e Oslos të zhvilluara në vitin 1993 mes qeveris izraelite dhe Organizatës për Çlirimin e Palestinës.

Gjatë viteve 2005-2008 ai ka kryer edhe detyra të ndryshme në nivelin e zyrtarit të lartë të OKB-së në Liban. Diplomati norvegjez gjatë viteve 2012-2017 ka kryer detyrën në përfaqësinë e përherhershme të vendit të tij në New York ndërsa para kësaj në Drejtorinë e përgjithshme të Departamentit të Paqes dhe Çështjeve Humanitare të Ministrisë së Jashtme të Norvegjisë.