Deschamps vendos të mos e zëvendësoj Benzeman pas lëndimin, trajnerin zbulon arsyen

Deschamps vendos të mos e zëvendësoj Benzeman pas lëndimin, trajnerin zbulon arsyen

Didier Deschamps ka shpjeguar pse ai vendosi të mos zëvendësojë Karim Benzema në skuadrën e Francës për Kupën e Botës pasi një lëndim e përjashtoi sulmuesin nga “Katar 2022”.

Benzema u detyrua të largohet nga Kupa e Botës vetëm dy ditë para hapjes së turneut të Francës për shkak të një dëmtimi në kofshë.

Deschamps vendosi të mos zëvendësojë yll e Real Madridit pasi ai beson se ka mjaft cilësi brenda skuadrës aktuale.
Duke folur me gazetarët, Deschamps zbuloi arsyen e mos zëvendësimit të sulmuesit.

“Sepse vendosa, thjesht. Ky është një grup cilësor, i bashkuar brenda dhe jashtë fushës. Unë kam besim tek ata”, ka thënë Deschamps.
Si Benzema, edhe Presnel Kimpembe dhe Christopher Nkunku u detyruan të tërhiqen nga skuadra finale për shkak të lëndimeve. Për më tepër, Paul Pogba dhe N’Golo Kante u përjashtuan para se të shpallej skuadra e Kupës së Botës.

Les Bleus fillojnë udhëtimin e tyre në Kupën e Botës më 22 nëntor, ndërsa përballen me Australinë.