Dalin pamjet e dy amerikanëve të kapur në Ukrainë

Dalin pamjet e dy amerikanëve të kapur në Ukrainë

Mediat ruse publikuan të premten foto dhe video të dy shtetasve amerikanë, të cilët u kapën robër gjatë luftimeve në Ukrainë.

Ky është konfirmimi i parë që dy amerikanët janë kapur rob.

Gazeta Izvestia prezantoi një video me një “intervistë të shkurtër”, siç thotë ajo, të Andy Huin, 27 vjeç, nga Hartseli, Alabama.

Kanali RT ka shfaqur një foto ku, siç thotë, shfaqet Alexander Drouki, 39 vjeç, nga Taskaluza e të njëjtit shtet.

Të afërmit e tyre thanë të mërkurën se fati i tyre ishte injoruar në Ukrainë për një javë dhe shprehën frikën se ata ishin zënë rob.

Në një video prej gjashtë sekondash në aplikacionin Telegram, një burrë me mjekër me theks amerikan flet para kamerës dhe thotë në rusisht: “Unë quhem Alexander Drouki. Unë jam kundër luftës”.

E njëjta frazë, domethënë “Unë jam kundër luftës” në rusisht mund të dëgjohet të thotë në një video dy sekonda njeriu që sipas Izvestia quhet Andy Huin.

Ministria e Mbrojtjes e Rusisë nuk e komentoi raportin. /tesheshi.com/