Cilat ishin momentet kyçe – gjatë këtyre dhjetë muajve – të luftës në Ukrainë?

Cilat ishin momentet kyçe – gjatë këtyre dhjetë muajve – të luftës në Ukrainë?

Ish-drejtori i përgjithshëm i Institutit Mbretëror të Shërbimeve të Bashkuara (RUSI), Michael Clarke, ka ofruar analizën e tij të krizës në Ukrainë, ndërsa ajo hyn në muajin e saj të dhjetë.

Eksperti i mbrojtjes dhe sigurisë i tha Sky News se më 2 mars, forcat ruse po bënin përparim në jug ndërsa po vinin nga rajoni i Krimesë i aneksuar nga Rusia.

Në të njëjtin muaj, forcat ruse u përpoqën dhe nuk arritën të merrnin Aeroportin Hostomel, në veriperëndim të Kievit.

Më pas, më 31 mars, pushtimi i Kievit kishte dështuar dhe Kherson ishte i vetmi qytet që forcat ruse kishin marrë, tha zoti Clarke.

Deri më 3 korrik, rusët kishin marrë Severodonetsk pas 100 ditësh sulmi dhe morën Lysychansk në krahun lindor të vendit.

“Kjo ishte shenja e parë e përparimit të tyre në Donbas”.

Dhe më 12 nëntor, trupat ukrainase ishin në gjendje të rimarrin qytetin e Kherson.

Clarke shtoi: “Ukrainasit nuk duhej të luftonin për Kherson dhe rusët, prandaj pretendojnë se nuk ishte me të vërtetë një disfatë, por ishte një disfatë e jashtëzakonshme. Ishte i vetmi qytet i çfarëdolloj rëndësie që kishin”.

Eksperti i mbrojtjes tha gjithashtu se Vladimir Putin ishte “i tmerruar” nga rënia e Bashkimit Sovjetik në 1991 dhe “kurrë nuk pranoi që Ukraina mund të ishte një vend i pavarur”.

Ai theksoi se udhëheqësi rus “mendoi se ishte një katastrofë që Bashkimi Sovjetik” ishte shpërbërë dhe mendoi se ishte Ukraina ajo që “e kishte shkatërruar në mënyrë efektive Bashkimin Sovjetik”.

“Ishte kërkesa e tyre për pavarësi dhe kjo krijoi vrullin për të ndarë pjesën tjetër. Ai nuk ua fali kurrë këtë”.