Bora vazhdon të krijojë probleme në Austri dhe Gjermani

Bora vazhdon të krijojë probleme në Austri dhe Gjermani

Në disa pjesë të Austrisë dhe Gjermanisë jugore vazhdon të bie borë e fuqishme, ndërsa disa vende janë shkëputur. Moti i keq pritet deri të premten në mëngjes, raporton AA.

Policia austriake njoftoi të enjten se një 16 vjeçar pësoi për vdekje në një ortek në St. Anton am Arlberg të Austrisë, derisa bënte ski me familjen e tij.

Të paktën 15 raste të vdekjes janë raportuar në Evropë që nga java e kaluar.

Disa hekurudha në Alpet janë mbyllur për shkak të bores, ndërsa kamionët dhe automobilat me orë të tëra janë ngatërruar në autostrada të Gjermanisë jugperëndimore. Shkollat në disa pjesë të Bavarisë janë mbyllën gjithashtu.

Janë mbyllur edhe disa rrugë, mes të cilave edhe Galtuer në Austrinë perëndimore, ku në vitin 1999 një ortek shkaktoi vdekjen e 31 personave.