Bombardohet stacioni i autobusit në Donetsk, të paktën 8 të vdekur

Bombardohet stacioni i autobusit në Donetsk, të paktën 8 të vdekur
Mandatory Credit: Photo by MARKIIAN LYSEIKO/EPA-EFE/REX/Shutterstock (9315145f) Ukrainian servicemen fire a towed howitzer close to a frontline near of Novoluhanske village of Donetsk area, Ukraine, 11 January 2018. Pro-Russian rebels attacked Ukrainian army positions in Donbas seven times in the past 24 hours, with three Ukrainian soldiers were killed in action and another four wounded according to the press center of the Ukrainian Anti-Terrorist Operation Headquarters. Crisis in Ukraine, Donetsk - 11 Jan 2018

Në Ukrainë, një predhë artilerie e gjuajtur nga rusët goditi një stacion autobusi në rajonin Donetsk të Donbass, duke vrarë të paktën 8 persona.

Katër persona janë plagosur, përfshirë 3 fëmijë.
Lajmi u bë i ditur nga guvernatori i rajonit, cituar nga Kiev Independent.

Termocentrali ukrainas bërthamor i Zaporizhzhia, i pushtuar nga forcat ruse, më i madhi në Evropë, është “plotësisht jashtë kontrollit”, thotë drejtori i përgjithshëm i IAEA, Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë Atomike, Rafael Grossi.
“Ka një katalog gjërash që nuk duhet të ndodhin kurrë në asnjë central bërthamor”, nënvizoi Grossi, duke shtuar se “situata është shumë e brishtë. Çdo parim i sigurisë bërthamore është shkelur në një mënyrë ose në një tjetër dhe nuk mund të lejojmë që kjo të vazhdojë”.