Boca Juniors kampion në Argjentinë falë rivalëve të River Plate

Boca Juniors kampion në Argjentinë falë rivalëve të River Plate

E pabesueshme, por e vërtetë. Boca Juniors doli kampion falë rivalit më të madh River Plate, i cili mposhti Racing dhe Boca arriti titullin me një pikë në duelin me Independente (2-2). Por gjithçka ndodhi në dy ndeshjet që u luajtën në një distancë prej vetëm 5 kilometrash.

Boca kishte një negativ dhe në ato momente Racing e kishte titullin në dorë, por Boca fillimisht arriti të barazojë dhe në momentet kur kaloi në avantazh, edhe Racing nga ana tjetër kaloi në avantazh ndaj Riverit. Për një kohë të gjatë ishte rezultati 2-1 për Boca dhe 1-0 për Racing, më pas River arriti të barazojë ndaj Racing, por në të njëjtën minutë edhe Independente arriti të barazojë në “La Bombonera”.

“Shok” dhe mosbesim për tifozët e Boca-s solli edhe penalltia e dhënë për Racing, e cila do të nënkuptonte titullin për atë skuadër nëse do të ishte realizuar.

Megjithatë, portieri i River Plata-s, Armani, priti goditjen nga penalltia dhe më pas Borja i solli fitoren River-it, kështu që festa e madhe e Bokës mund të nisë herët. Një përfundim vërtet i jashtëzakonshëm dramatik me një fund të lumtur për Boca.