Bllokimi i dyerve të fakulteteve, Rama: Pas këtij agresioni fshihet dora e politikës

Bllokimi i dyerve të fakulteteve, Rama: Pas këtij agresioni fshihet dora e politikës

Kryeministri Edi Rama ka deklaruar se kërkon ndjesë për të gjithë ata studentë dhe prindër të tyre, që sipas tij, i shkruajnë me shqetësim për bllokimin e mësimit në auditore.
ë një postim në profilin e tij në “Twitter”, kreu i qeverisë i cilëson zhvillimet e fundit në protestën e studentëve si “dorë të politikës që fshihet pas këtij agresioni të papranueshëm ndaj Universitetit”.

Sipas Ramës, “kjo maskaradë s’do ta devijojë dot rrugën e nisur me studentët”.

Postimi i Ramës
1/U kërkoj ndjesë e mirëkuptim studentëve e prindërve,që përmes mijëra mesazhesh ankohen për pengimin e dhunshëm të mësimit. Përbuzje për politikën që fshihet pas këtij agresioni të papranueshëm ndaj Universitetit. Kjo maskaradë s’do ta devijojë dot rrugën e nisur me studentët

2/ E dyta që përsërisnin shumë prej tyre, mesa duket me porosi nga nondaja, ishte fjalia kur do plotesosh kërkesat! Kërkesat do plotësohen sipas afateve të publikuara dhe sipas zotimit brenda janarit do publikohet edhe Pakti për Universitetin, që shkon shumë përtej kërkesave

3/ Dhe e fundit për sa më ra më shumë në sy në atë dialog të pazakonshëm me lloj-lloj profilesh e pa asnjë lloj dorashke, siç më pëlqen mua ,ishin ankesat e pafundme për pengmarrësit që nuk lënë shumicën të bëjë mësim Kjo është e papranueshme e mund ta shtyjë mësimin në verë