Betohen në Presidencë 7 ministrat e rinj dhe zv/kryeministri Erjon Braçe

Betohen në Presidencë 7 ministrat e rinj dhe zv/kryeministri Erjon Braçe

Presidenti Ilir Meta ka dekretuar zv/kryeministrin dhe ministrat e rinj të kabinetit qeverisës.
Në ceremoninë e zhvilluar në Presidencë, Presidenti Meta derketoi në postin e zv/kryeminsitrit Erjon Braçen.
Meta dekretoi gjithashtu:
Elisa Spiropalin – Ministre Për Marrëdhëniet me Parlamentin;
Bledi Çuçin – Ministër Bujqësie;
Eduard Shalsin – Ministër të Sipërmarrjes;
Anila Denaj – Ministre të Financave dhe Ekonomisë;
Besa Shahinin – Ministre të Arsimit dhe Sportit;
Belinda Ballukun – Ministre të Infrastrukturës dhe Energjisë;

Elva Margaritin – Ministre të Kulturës;

Emrat e rinj kaluan të mërkurën në votim në Parlament pas një seance të jashtëzakonshme të thirrur nga kryeministri Edi Rama.
Presidenti pritet që gjatë këtyre ditëve të dekretojë edhe kryeminsitrin Rama si ministër të Jashtëm pas refuzimit të kandidaturës së Gent Cakajt.