Barcelona e dëshpëruar pas ‘El Clasicos’, Laporta hyn në dhomën e zhveshjes së arbitrit

Barcelona e dëshpëruar pas ‘El Clasicos’, Laporta hyn në dhomën e zhveshjes së arbitrit

Nga 4 tetori deri më 16 tetor, Barcelona jetoi 12 ditë të zeza. Katalanasit luajtën dy ndeshjet e vlefshme për fazën e grupeve të Champions League kundër Interit, duke humbur 1-0 në San Siro dhe duke barazuar 3-3 në Camp Nou të mërkurën e kaluar. Rezultate që praktikisht ia mohuan skuadrës së Xavit hyrjen në raundin tjetër (jo matematikisht, por pothuajse) i cili më pas humbi në El Clasico. Në ‘Bernaebu’ ndeshja kundër Real Madrid përfundoi me rezultatin 3-1 në favor të skuadrës së Ancelottit.

Një ndeshje që megjithatë ishte plot tensione. Shtypi spanjoll, ‘Cadena Ser’ dhe ‘Mundo Deportivo’ treguan një sfond të pabesueshëm që ndodhi në fund të ndeshjes. Joan Laporta, presidenti i Barcelonës, tha se skuadra ishte dëmtuar nga vendimet e gjyqtarit Sánchez Martínez, veçanërisht për episodet specifike të penalltisë së mundshme që nuk u akordua ndaj Barcelonës për një faull të Carvajal ndaj Leëandoëskit dhe penalltisë së Eric Garcia ndaj Rodrygo. Në fërshëllimën e trefishtë të arbitrit, Laporta shkoi në dhomën e zhveshjes së gjyqtarëve për të shprehur gjithë zemërimin dhe zhgënjimin e tij.

“Pasi mbaroi ndeshja dhe ekipi i arbitrave hyri në dhomën e arbitrave, presidenti i FC Barcelona Joan Laporta Estruch hyri vazhdimisht duke kërkuar shpjegime për situata të caktuara në ndeshje. Nisur nga këto ngjarje, ai u ftua të largohej nga dhoma e gjyqtarit , pa incidente të mëtejshme”, shkruan arbitri në raportin e tij. Laporta ka pyetur “Pse” për disa vendime të dyshimta të arbitrit. Sigurisht që sipas procesverbalit protesta nuk ka qenë tepër nervoze pasi presidenti i Barcelonës është larguar nga dhomat e zhveshjes pa probleme të mëdha.