` . Ambasadorit Dedaj tani i pengon edhe koalicioni ASH-Alternativa, akuzon Vetëvendosjen! - TV SHENJA

Ambasadorit Dedaj tani i pengon edhe koalicioni ASH-Alternativa, akuzon Vetëvendosjen!

Ambasadori i Kosovës në Maqedoni të Veriut, Gjergj Dedaj sot përmes një shkrimi që ka publikuar në Facebook, u ka bërë thirrje subjekteve politike kosovare që të mos ndikojnë në zgjedhjet që pritet të mbahen në Maqedoni të Veriut.

Ky reagim vjen pasi që figura të larta të Vetëvendosjes po i japin mbështetje koalicionit mes Aleancës për Shqiptarët dhe Alternativës përmes shkrimeve, takimeve por edhe me prezencë gjatë tubimeve të ndryshme.
Gjatë tubimeve të fundit të këtij koalicioni, në radhë të para janë parë ish-zëvendëskryeministri i Kosovës nga radhët e Vetëvendosjes, Haki Abazi dhe ish-kryeparlamentari kosovar, Glauk Konjufca.

Në vazhdim keni shkrimin e plotë të Ambasadori Dedaj:
“Zgjedhjet ne Maqedonine e Veriut, çeshtje e qytetareve te ketij vendi fqinj! Lideret dhe subjektet politike kosovare, te mos marrin pjese ne fushaten elektorale ne Republiken e Maqedonise se Veriut, keshtu duke mos interferuar dhe te mos perzihen ne kete fushate te vendit fqinj, e cila eshte çeshtje e brendeshne dhe eksluzive per forcat poliitike dhe qytetaret e Republikes se Maqedonise se Veriut” ka shkruar Ambasadori i Kosovës në Shkup, Gjergj Dedaj.